- „Jeżeli zawierzymy Bogu to nasze życie będzie lepsze” – powiedział Krzysztof AA z Bydgoszczy podczas XX Pikniku Trzeźwości, który odbywał się w Janowcu Wielkopolskim. Jubileuszowy piknik rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Andrzej Szczepaniak. W intencji Anonimowych Alkoholików modlił się ks. Grzegorz Górnik z Górki Klasztornej.

Po uczcie duchowej wszyscy zgromadzili się w sali miejskiej, do której przybyli m. in.: Zbigniew Jaszczuk - starosta żniński, Jadwiga Chojnowska– zastępca burmistrza Janowca Wlkp., Włodzimierz Woźniak – przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Janowcu Wlkp. wraz z członkami komisji, psycholog i terapeuta, a także AA i Al. – Anon z: Bydgoszczy, Wągrowca, Krotoszyna, Damasławka, Ryczywołu, Piły, Wapna, Janowca, Żnina, Mroczy, Mieściska, Rogoźna. Podczas pikniku swoją 20 rocznicę w trzeźwości obchodził Andrzej z Janowca Wlkp., który tego dnia przewodził mitingowi trzeźwości. - „Zależy nam na zapobieganiu uzależnieniom. I jako władza staramy się to czynić” – powiedział na początku mitingu Maciej Sobczak – burmistrz Janowca Wlkp. Odczyt na temat „Wspólnota AA w drodze do trzeźwości” wygłosił Jan Maćkowiak – dziennikarz i katechista z Wągrowca oraz zaśpiewał przy akompaniamencie gitary piosenkę „Przez ile dróg”. Odczytano program 12 kroków i odśpiewano piosenkę o przesłaniu nadziei i siły.

W swoim świadectwie Krzysztof z Bydgoszczy mówił o początkach swojego zniewolenia przez alkohol, klęskach życiowych, oszukiwaniu najbliższych, wielokrotnym podejmowaniu próby  zaprzestania picia, niszczenie wszystkiego wokół siebie.
– „Podobnie postępowali mój ojciec i dziadek. Wydawało mi się, że tak powinno być”
- powiedział Krzysztof  AA do zgromadzonych. Po czym dodał – „Zacząłem się modlić rano i wieczorem. Po czasie wyznałem wszystko Bogu, udałem się na miting AA, zacząłem rozmawiać z matką i siostrą. Od kilku lat już nie piję. Dziękuje wszystkim za wsparcie” – zakończył wypowiedź. Miting otwarty był również okazją do wspólnej zabawy tanecznej.

JM