Szanowni Pa艅stwo!

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Ro艣lin (PSOR) skupia producent贸w i importer贸w 艣rodk贸w ochrony ro艣lin. Jeste艣my w艂a艣cicielem i koordynatorem Systemu Zbi贸rki Opakowa艅 PSOR, w ramach kt贸rego zbierane s膮 puste Opakowania po 艣rodkach ochrony ro艣lin oraz innych 艣rodkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie sklasyfikowanych jako niebezpieczne. W ubieg艂ym roku przekazali艣my Pa艅stwu materia艂y edukacyjne dot. Systemu i bardzo dzi臋kujemy za ich udost臋pnienie na witrynach internetowych oraz w gablotach urz臋du.

Chcieliby艣my r贸wnie偶 uwra偶liwi膰 Pa艅stwa na nowopowsta艂y problem zwi膮zany z gospodark膮 odpadami niebezpiecznymi.
Zebrane dotychczas w ramach Systemu opakowania, by艂y przede wszystkim poddawane procesowi odzysku energetycznego w spalarniach i wsp贸艂spalarniach. Energia uzyskana z opakowa艅 wykorzystywana jest do r贸偶nych proces贸w technologicznych,redukuj膮c dzi臋ki temu zu偶ycie w臋gla, ropy czy gazu. S艂u偶y ona r贸wnie偶 jako 藕r贸d艂o ciep艂a dla biur i osiedli mieszkalnych.

W 2016 r., zgodnie z wymogami prawnymi, koniecznym by艂o osi膮gni臋cie 8% poziomu recyklingu tworzyw sztucznych. Bior膮c to pod uwag臋, PSOR wdro偶y艂 recykling opakowa艅. Uzyskany w ten spos贸b surowiec jest wykorzystywany do produkcji element贸w, kt贸re s膮 bezpieczne i maj膮 zachowane wysokie parametry jako艣ciowe, ale nie maj膮 kontaktu z lud藕mi, zwierz臋tami czy 偶ywno艣ci膮.

Docieraj膮 do nas sygna艂y, 偶e istniej膮 podmioty, kt贸re nie posiadaj膮 uprawnie艅 do transportu i gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, a mimo to takimi odpadami si臋 zajmuj膮. Skupuj膮 one od rolnik贸w puste opakowania po 艣rodkach ochrony ro艣lin, traktuj膮c je jako cenny surowiec wt贸rny. Oferty sprzeda偶y takich pojemnik贸w pojawiaj膮 si臋 cho膰by w Internecie. Istnieje powa偶ne ryzyko, 偶e opakowania te s膮 poddawane recyklingowi w spos贸b nieodpowiedzialny i niekontrolowany, co nie powinno mie膰 miejsca.

W zwi膮zku z powy偶szym, chcieliby艣my prosi膰 Pa艅stwa o informowanie rolnik贸w o obowi膮zku zwracania Opakowa艅 do sklep贸w. Ka偶de inne post臋powanie z odpadami po 艣rodkach ochrony ro艣lin skalsyfikowanych jako niebezpieczne, stanowi naruszenie prawa" i nie powinno mie膰 miejsca. W przypadku pustych opakowa艅 po 艣rodkach ochrony ro艣lin, ich przekazanie do Systemu PSOR gwarantuje, 偶e zostan膮 one zagospodarowane w Spos贸b odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia ludzi i 艣rodowiska. Rolnicy, kt贸rzy oddaj膮 opakowania powinni prosi膰 o dokument potwierdzaj膮cy zwrot opakowa艅, kt贸ry potwierdzi, 偶e post膮pili z opakowaniami w spos贸b zgodny z prawem.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Ro艣lin zach臋ca r贸wnie偶 do zamieszczenia przez Pa艅stwa informacji dotycz膮cych selektywnej zbi贸rki odpad贸w na terenie gminy. Bardzo istotne jest dla nas, aby zgromadzone odpady, kt贸re s膮 potencjalnie szkodliwe dla 艣rodowiska, by艂y oddawane przez mieszka艅c贸w do specjalnie wyznaczonych punkt贸w zbi贸rki. Takie dzia艂ania pozwalaj膮 unikn膮膰 negatywnego wp艂ywu tego rodzaju odpad贸w na 艣rodowisko naturalne oraz przyczyni膰 si臋 do poprawy warunk贸w 偶ycia mieszka艅c贸w gminy.

W zwi膮zku z powy偶szymi, chcieliby艣my r贸wnie偶 przypomnie膰 Pa艅stwu, 偶e kwestie zwi膮zane z pustymi opakowaniami po 艣rodkach ochrony ro艣lin reguluje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. System Zbi贸rki Opakowa艅 PSOR dzia艂a w oparciu o te przepisy. Od 2014 r. zbierane w jego ramach s膮 nie tylko opakowania po 艣rodkach ochrony ro艣lin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizm贸w wodnych lub ludzi, ale i opakowania po innych 艣rodkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie. Nale偶膮 do nich nawozy, adiuwanty czy produkty biob贸jcze.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Ro艣lin, kt贸re jest w艂a艣cicielem i koordynatorem Systemu Zbi贸rki PSOR, prowadzi szkolenia nt. gospodarki odpadami niebezpiecznymi dla gmin, terenowych inspektor贸w ochrony 艣rodowiska czy inspektor贸w ochrony ro艣lin. W przypadku Pa艅stwa zainteresowania udzia艂em w takim spotkaniu, prosimy o kontakt z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Ro艣lin pod numerem telefonu/emailem ze stopki. Na Pa艅stwa 偶yczenie mo偶emy r贸wnie偶 przes艂a膰 poczt膮 plakaty do wywieszenia W gablotach w siedzibie gminy (wersja elektroniczna plakatu znajduje si臋 na stronie: http://systempsor.pl/c/multimedia/. Materia艂y s膮 skierowane przede wszystkim do rolnik贸w, kt贸rych obowi膮zkiem jest oddawanie pustych opakowa膰 po 艣rodkach ochrony ro艣lin do sklep贸w.

Z okazji Nowego Roku, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Ro艣lin 偶yczy Pa艅stwu szcz臋艣cia oraz wszelkiej pomy艣lno艣ci, aby ka偶dy nadchodz膮cy dzie艅 by艂 pe艂en rado艣ci i nadziei.

Z wyrazami szacunku,

Marcin Mucha