Od 4 do 18 wrze艣nia 2017 r. rolnicy, kt贸rzy ponie艣li straty spowodowane kl臋skami 偶ywio艂owymi, mog膮 sk艂ada膰 w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych sk艂adnik贸w gospodarstwa.

Jest to wsparcie na operacje typu "Inwestycje odtwarzaj膮ce potencja艂 produkcji rolnej", poddzia艂anie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie grunt贸w rolnych i przywracanie potencja艂u produkcji rolnej zniszczonego w wyniku kl臋sk 偶ywio艂owych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z bud偶etu PROW 2014 - 2020. Wnioski o tak膮 pomoc mo偶na sk艂ada膰 w oddzia艂ach regionalnych ARiMR, b膮d藕 za po艣rednictwem biura powiatowego Agencji lub wys艂a膰 je rejestrowan膮 przesy艂k膮 pocztow膮 nadan膮 w plac贸wce Poczty Polskiej do w艂a艣ciwego oddzia艂u regionalnego. W tym roku przewidywane s膮 kolejne nabory wniosk贸w o takie wsparcie. Planuje si臋, 偶e b臋d膮 one og艂aszane cyklicznie tak, aby umo偶liwi膰 ubieganie si臋 o pomoc finansow膮 jak najwi臋kszej liczbie rolnik贸w poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, kt贸rzy nie zd膮偶膮 z艂o偶y膰 wniosku w tym naborze, b臋d膮 mogli ubiega膰 si臋 o pomoc w kolejnym.

O przyznanie takiego wsparcia b臋d膮 mogli stara膰 si臋 rolnicy, kt贸rzy ponie艣li straty spowodowane przez co najmniej jedn膮 z nast臋puj膮cych kl臋sk 偶ywio艂owych: pow贸d藕, deszcz nawalny, susz臋, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsuni臋cie si臋 ziemi, lawin臋, grad, huragan, uderzenie pioruna. Przyznanie wsparcia uzale偶nione b臋dzie od powstania w gospodarstwie szk贸d spowodowanych przynajmniej przez jedn膮 z wymienionych kl臋sk, je偶eli mia艂y one miejsce w roku, w kt贸rym jest sk艂adany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzaj膮cym rok, w kt贸rym sk艂adany jest wniosek.

O pomoc mog膮 ubiega膰 si臋 rolnicy, kt贸rzy w danym roku kalendarzowym ponie艣li straty w uprawach rolnych, zwierz臋tach gospodarskich, czy rybach w wysoko艣ci co najmniej 30% 艣redniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzaj膮cych rok, w kt贸rym wyst膮pi艂a szkoda, albo z trzech lat w okresie pi臋cioletnim poprzedzaj膮cym rok, w kt贸rym wyst膮pi艂a szkoda, z pomini臋ciem roku o najwy偶szej i najni偶szej produkcji w gospodarstwie oraz je偶eli straty dotycz膮 sk艂adnika gospodarstwa, kt贸rego odtworzenie wymaga poniesienia koszt贸w kwalifikuj膮cych si臋 do obj臋cia wsparciem. Wysoko艣膰 poniesionych strat, jakie powsta艂y w gospodarstwie rolnika, okre艣la komisja powo艂ana przez wojewod臋.

Pomoc mo偶e by膰 przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sad贸w. Dofinansowanie mo偶na r贸wnie偶 otrzyma膰 na zakup nowych maszyn lub urz膮dze艅 rolniczych w miejsce tych, kt贸re zosta艂y zniszczone w wyniku kl臋sk 偶ywio艂owych.

Maksymalna kwota wsparcia, jak膮 mo偶e otrzyma膰 rolnik na 鈥濱nwestycje odtwarzaj膮ce potencja艂 produkcji rolnej" w ca艂ym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. z艂, z tym 偶e nie mo偶e przekroczy膰 ona poziomu 80% koszt贸w kwalifikowalnych.

Na podstawie oszacowanej warto艣ci szk贸d w sk艂adniku gospodarstwa, kt贸rego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy okre艣lana jest wysoko艣膰 wsparcia, jak膮 mo偶e otrzyma膰 rolnik, z uwzgl臋dnieniem wcze艣niej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Je偶eli zniszczony sk艂adnik gospodarstwa by艂 ubezpieczony, w贸wczas wysoko艣膰 pomocy w odniesieniu do odtwarzanego sk艂adnika pomniejsza si臋 o kwot臋 odszkodowania uzyskanego z tytu艂u jego ubezpieczenia. Ponadto, je偶eli rolnik nie zawar艂 umowy obowi膮zkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierz膮t gospodarskich, wa偶nej na dzie艅 wyst膮pienia szkody w gospodarstwie, a b臋dzie ubiega艂 si臋 o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sad贸w, plantacji krzew贸w owocowych gatunk贸w owocuj膮cych efektywnie d艂u偶ej ni偶 5 lat, w贸wczas kwot臋 pomocy na odtworzenie tego sk艂adnika, pomniejsza si臋 o po艂ow臋.

Z艂o偶one przez rolnik贸w wnioski zostan膮 poddane ocenie punktowej. Pod uwag臋 b臋dzie brana wysoko艣膰 szk贸d w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych sk艂adnik贸w gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysoko艣膰 szk贸d w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzew贸w owocowych gatunk贸w owocuj膮cych efektywnie d艂u偶ej ni偶 5 lat obj臋ta by艂a dobrowolnym ubezpieczeniem. Na podstawie przyznanej liczby punkt贸w sporz膮dzone zostan膮 dwie listy okre艣laj膮ce kolejno艣膰 przys艂ugiwania pomocy - jedna dla rolnik贸w z woj. mazowieckiego i druga dla rolnik贸w z pozosta艂ych wojew贸dztw.

Wniosek o pomoc wraz z za艂膮cznikami - otw贸rz

Wszystkie dokumenty dotycz膮ce naboru wniosk贸w - otw贸rz

Sebastian Kowalik
Kierownik BP 045 呕nin